blog.garaż.net

14 listopada 2014

Czy wiedziałeś, że…

Microsoft rozwiązuje problem zapisu czasu w UTC od dobrych kilkunastu lat? Źródło: IBM PC Real Time Clock should run in UT.

Za to tutaj znalazłem chyba najgłupszy argument za utrzymywaniem trupa przy życiu: Why does Windows keep your BIOS clock on local time?, a konkretnie:

„Why do I have to remember my time zone and manually subtract four hours? Or is it five during the summer? Or maybe I have to add. Why do I even have to think about this? Stupid Microsoft. My watch says three o'clock. I type three o'clock. End of story”

„What's more, some BIOSes have alarm clocks built in, where you can program them to have the computer turn itself on at a particular time. Do you want to have to convert all those times to UTC each time you want to set a wake-up call?”

Oba argumenty oczywiście OKDR bo świadczą o prostactwie oprogramowania. Każdy chyba wie gdzie aktualnie się znajduje (kraj, ewentualnie stan w przypadku np. USA) a nie każdy wie kiedy przestawia się czas… Co do wybudzania… to również powinno się ustawiać z poziomu OS nie BIOS-u. BIOS to trup, relikt przeszłości, nikt normalny nie ustawia wybudzania w ten sposób skoro można użyć oprogramowania z wygodnym UI (nawet w czasach kiedy pisano zacytowany powyżej tekst).

Szkoda tylko, że ten żywy trup nadal straszy i co gorsza można znaleźć ludzi, którzy odradzają przełączanie w Windowsie czasu RTC na uniwersalny podpierając się drugim linkiem (pierwszy jeszcze rozumiem – MS dał ciała).

[BIOS]: Basic Input/Output System [RTC]: Real-Time Clock [UTC]: Coordinated Universal Time [OKDR]: O Kant Dupy Rozbić *[UI]: User Interface

Komentarze

  • mt3o (2014-11-14 08:49:51):

    Póki co, BIOS zapewnia dużo większą uniwersalność i kompatybilność, niż EFI... Przykładowo, mam laptopa z 64 bitowym procesorem, ale z powodu 32 bitowego EFI, nie mogę wgrać 64 bitowego systemu. Gdzie tu sens i logika?

  • SebaS86 (2014-11-14 19:39:49):

    Pomijając marginalne znaczenie w kontekście notki, to brzmi to co najmniej dziwnie.

    Brzmi jak jakaś spieprzona implementacja robiona pod systemy MS, bo nie powiesz mi chyba, że nawet Windy 64bit się nie da na tym zainstalować? Krótko mówiąc wyczuwam problem z podpisywaniem kodu rozruchowego a nie samym EFI i platformą 64 bitową jako taką – o tym problemie słyszałem.

Comments !