blog.garaż.net

16 maja 2009

Dokumenty MS Office bez MS Office

Często zdarza się, że dostajemy do rąk dokument programu Word, Excel lub Power Point i potrzebujemy go wydrukować lub choćby przeczytać. Wiadomo też, że OpenOffice oraz inne programy posiadające możliwość importu tychże formatów, niezbyt dobrze sobie z tym zadaniem radzą. Możemy rozwiązać ten problem dzięki wykorzystaniu Wine, programom do podglądu wspomnianych formatów oraz serwerowi wydruków CUPS.

Programy z serii Viewer powinny być znane wszystkim użytkownikom systemu Windows, umożliwiają one obsługę wielu formatów plików tworzonych przez pakiet Office, bez potrzeby posiadania tego ostatniego. Oto kilka przykładowych stron, z których można pobrać odpowiednie oprogramowanie: Word Viewer, PowerPoint Viewer. Do obsługi najnowszych typów plików przygotowano osobną paczkę pod nazwą Pakiet zgodności z Office 2007, którą można ręcznie pobrać i zainstalować (w systemach Windows dostępna jest w aktualizacjach automatycznych po zainstalowaniu odpowiedniego podglądu). Po ściągnięciu paczki wystarczy skorzystać z nie-emulatora Wine do instalacji i uruchomienia podglądu.

Jeśli mamy skonfigurowaną drukarkę, powinno się także dać bezproblemowo wydrukować dokument z poziomu uruchomionego pod Wine programu. Można też skorzystać z eksportu do PDF-a poprzez wykorzystanie pakietu CUPS- PDF -- osobiście wolę ten format, ze względu na czytelność i możliwość otworzenia tak przygotowanego dokumentu w ulubionej przeglądarce.

W przypadku wykorzystania pakietu CUPS-PDF utworzone dokumenty lądują w katalogu domowym lub /var/spool/cups-pdf/użytkownik.

*[PDF]: Portable Document Format

Comments !