blog.garaż.net

20 października 2006

Funkcjonalność, użyteczność... wygoda?

Tyle lat pracuje z komputerem i dopiero teraz zaczynam zauważać rzeczy, które spowalniają moją pracę i strzępią nerwy.

Zacznę może od rzeczy drobnych, które powodowały, że przywiązałem się do "tego" a nie innego środowiska, menadżera okien. itd. Nigdy nie wiedziałem czemu przy Fluxboksie nie mogłem zatrzymać się na dłużej, a wynika to chyba tylko i wyłącznie z moich przyzwyczajeń. Fluxbox utrudnia mi celne trafienie w pasek przewijania w zmaksymalizowanym oknie Ogniolisa, procesorze tekstu i wielu innych aplikacjach ponieważ nie ma w nim opcji pełnej maksymalizacji tak aby żaden z elementów dekoracji okien oprócz belki tytułowej nie był aktywny - dzięki temu po prostu gdy za setnym razem kiedy zamiast przewinąć strony okazuję się, że przeciągam okno lub zmieniam jego rozmiar po prostu szlag mnie trafiał Wiem także dla czego XFWM4 nie umożliwia zmiany rozmiaru za pomocą uchwytu nad belką tytułową - spróbujcie przeciągnąć okno np. przy pomocy Beryla, pewnie raz na jakiś czas uda wam się trafić uchwyt zamiast belkę. Może czasami ta opcja jest potrzebna ale biorąc pod uwagę, że mam aż trzy aktywne uchwyty, całe okno w momencie użycia klawisza modyfikującego i do tego podliczając przeciętną potrzebę zmiany rozmiaru do ilości przesunięć wychodzi na to, że lepiej byłoby pozostawić górną belkę tylko do manipulacji położeniem. Więc niech żyje pełna maksymalizacja i brak zbędnych uchwytów!

Kolejną rzeczą jest pasek zadań, podręczny pasek z aplikacjami, aktywatorami, zasobnikiem itd. Zawsze włączałem w tym wszystkim tryb auto ukrywania aby mieć więcej przestrzeni. Niestety te nędzne kilkadziesiąt pikseli w poziomie nijak się ma do wygody użytkowania, czasami trzeba się namachać myszką i wykazać dużym skupieniem oraz celnością aby szybko użyć przycisków do manipulacji oknem - szybkie zamknięcie, minimalizacja, przypięcie. Oczywiście tego problemu nie mają użytkownicy z jednym paskiem umieszczonym na dole (na górze jeśli belka tytułowa znajduję się na dole okna lub po bokach). Tyczy się to także Beryla i jego aktywnych narożników, opcja bardzo przyjemna ale także powodująca zmęczenie po pewnym czasie, w końcu i tak przełączam się miedzy oknami w inny sposób i dużo rzadziej niż wymaga tego skorzystanie z innych elementów umieszczonych w skrajnych rogach. Dobrym pomysłem byłoby wymuszenie użycia dodatkowego aktywatora, najlepiej jakiś dodatkowy przycisk na myszce. Podobne odczucia miałem kiedyś do "aktywnych krawędzi ekranu" (wiem, że jest ładniejsza nazwa ale nie jestem teraz w stanie jej sobie przypomnieć... ;) ) do zabawy i dużej ilości przejść między wirtualnymi pulpitami było to bardzo wygodne rozwiązanie, ale w rzeczywistości komu potrzebne aż tak częste przechodzenie by rozwiązywać to w ten sposób?

Co do testów Aiglx i Beryla. Działa wyśmienicie, chociaż nie da się zauważyć kilku błędów (chodzi o Beryla). Przykładowo chamskie odklejenie zmaksymalizowanego okna (przeciągnięcie go kiedy jest zmaksymalizowane) powoduje dziury w dekoracji oraz nie włącza cienia. Wygodne przełączanie między oknami danego pulpitu oraz wszystkich okien powoduje czasami błędy rozwalając położenie wszystkiego, zdarzało mi się to często przy odsłanianiu pulpitu (dolny, prawy róg), a następnie korzystaniu z któregoś z pozostałych narożników. Czasami się skopią niektóre tekstury co wymaga przeładowania WM-a. Conky lubi latać po całym pulpicie... ale zazwyczaj wybiera sobie jedno ulubione miejsce raz i potem stara się już go trzymać - nie ma co, dość dziwny rodzaj samowoli. ;) XFWM4 z release candidate 1 działa świetnie, potrafi rzucać cienie i działa przy tym szybciej niż poprzednie wydania, poza tym ma jeszcze bardziej poprawiane wyświetlanie zmaksymalizowanych okien - teraz zostaje tylko i wyłącznie belka tytułowa, a paski przewijania idealnie dolegają do krawędzi ekranu. Resztę XFCE 4.4 RC1 dopiero testuję (wczoraj w godzinach około nocnych zakończyłem kompilację), ale całość zdaję się być konkretnie dopracowana i być godna zastąpienia mimo moich poprzednich sprzeciwów wersji poprzedniej 4.2. :) Czekam z niecierpliwością na wydanie oficjalne!

Comments !