blog.garaż.net

02 grudnia 2006

Porządki i odświeżanie...

Od dawna wkurzał mnie fakt, że część oprogramowania wykorzystywała globalnie ustawione kodowanie środkowoeuropejskie (ISO-8859-2), a część kompletnie na to zlewała wykorzystując rozszerzone kodowanie unicode (UTF-8)... Jedyne słuszne rozwiązanie to przejście na nowszy unicode, bo zrezygnować z części oprogramowania dość trudno, a przydałoby się także iść z biegiem czasu do przodu. Teraz wystarczy aby program miał wsparcie dla utf aby można było spokojnie korzystać z softu jeszcze nie do końca przystosowanego do polskich warunków.

Oczywiście nie ma róży bez kolców... o ile skutecznie powoli zaczynają znikać z biurka wszystkie "zacofane" aplikacje korzystające ze starych bibliotek takich jak GTK1, które słabo wspierają nowe standardy, tak z MC (i prawdopodobnie częścią innych konsolowych aplikacji) nie mogę sobie poradzić i chyba przyjdzie mi jeszcze poczekać aż ktoś z tym bugiem się rozprawi...

Oczywiście zostałem także zaskoczony przez nowe podejście do instalacji Gentoo. Ponieważ postanowiłem psocić na czystym systemie (nowa partycja, jedynie stary katalog domowy podpięty w odpowiednie miejsce) musiałem skorzystać z budowania systemu od początku. Oczywiście nie znam na blachę wszystkich kroków i podstawowych elementów jakie trzeba wgrać aby nie stwarzać sobie nie potrzebnych problemów więc zaglądam na stronę z dokumentacją, a tam... opis instalacji przy pomocy instalatora... żeby było zabawniej to ustrojstwo zamieszczone jest na livecd, a pech chciał, że mój napęd jest martwy od kilku tygodni... nic to, kombinować nie miałem zamiaru więc skorzystałem ze starej dokumentacji - dobrze, że niektóre rzeczy nigdy się nie zmieniają. Konsola i ręczna robota rządzi, instalatory i przymus korzystania z LiveCD posysa... :P Przygotowanie systemu podstawowego wykonałem oczywiście na starym systemie jednocześnie przeglądając sobie strony i słuchając muzyki (pozdrowienia dla ludzi korzystających z klasycznych instalatorów :D). Nowy system ustawie jako podstawowy i przeniosę na główną partycję kiedy skompletuję całe środowisko. Na razie testuje E17 ale nie spełnia, niektórych wymogów, więc pewnie przyjdzie poczekać na wydanie XFCE 4.4, bo stare 4.2 powoli też zaczyna mnie wkurzać - tak psioczyłem na nowe wersję, a teraz w sumie jestem skory zainstalować każdą nowszą wersję bo developerzy idą w dobrym kierunku i coraz bardziej mi się zaczyna to podobać. :)

Comments !