blog.garaż.net

13 sierpnia 2011

Rozwiązanie problemów: GIMP - zablokowane prowadnice oraz Fglrx i wieszająca się myszka

GIMP - zablokowane prowadnice

Problem objawia się brakiem możliwości przeciągnięcia/utworzenia prowadnicy. Po próbie utworzenia prowadnicy klawiatura nie odpowiada nawet na skróty klawiszowe menadżera okien, a mysz nie przekazuje kliknięć do aplikacji.

W tym przypadku winna okazuje się aplikacja XScreenSaver. Problem rozwiązuje aktualizacja do wersji 5.13 lub wyższej. Ciekawe jednak co rzeczywiście powodowało błąd...

Fglrx i wieszająca się myszka

Objawy to zablokowany na kilka sekund, w prawym dolnym rogu ekranu kursor myszki. U mnie błąd ujawnia się tylko przy podłączonym, zewnętrznym monitorze. Powód oczywisty -- aktualizacja własnościowego sterownika firmy AMD (ati- drivers) do wersji powyżej 11.4.

Rozwiązanie to powrót do starszej wersji sterownika lub dorzucenie opcji w sekcji Devices "SWCursor" z wartością "true", u mnie wygląda to tak:

Section "Device"
  Identifier "ATI Graphics Adapter 0"
  Driver   "fglrx"
  Option   "SWCursor" "true" # O tą właśnie linijkę się rozchodzi ;)
EndSection

Źródła:

Komentarze

 • Mariusz (2011-08-13 13:46:23):

  W Mandrivie robi się przez odznaczenie opcji "Użyj przyśpieszenia sprzętowego kursora myszy" :)

 • Ravicious (2011-08-14 02:51:34):

  Arch i xscreensaver 5.14, problem z prowadnicami nadal występuje Może jest jakieś rozwiązanie, anyway nie chcę mi się go szukać, problem ten tymczasowo obchodzę poprzez minimalizowanie okna gimpa w jakiś dziki sposób, prędzej czy później wszystko wraca do normy.

 • SebaS86 (2011-08-18 20:16:22):

  @Ravicious, nie wiem jak bardzo obeznanym użytkownikiem jesteś, ale być może pomoże "killall xscreensaver" jako rozwiązanie doraźne. Być może problem jest związany z czymś innym, tym bardziej, że związek prowadnicy w GIMP-ie z wygaszaczem ekranu jest zupełnie nielogiczny (może nowe GTK lub X.org coś zepsuł). Trzeba będzie przycisnąć developerów aby rozejrzeli się po kodzie. :)

  @Mariusz, fajnie. Chociaż z całego serca nie lubię Mandrivia'y. Niby da się wszystko wyklikać a mój tata ciągle miał jakieś problemy z nią. W sumie to muszę podpatrzeć jakie distro ostatnio wynalazł. :)

Comments !