blog.garaż.net

26 lutego 2009

Suspend, ATI...

Ten tandem po prostu doprowadza mnie do szału... Zdaje się działać bez bufora ramki, ale chciałbym mieć system z... Raz udało się jakimś cudem szczęśliwie przełączyć w stan uśpienia S3 z buforem vesafb, niestety coś się dzieje dziwnego, czasami można uśpić kilka razy z rzędu, wywala się na pewno po uruchomieniu czegokolwiek w trybie 3D.

Na Ubuntu chyba działa (nie pamiętam już, system leżał długo na dysku, ale sporadycznie korzystałem), więc są szanse, że uda się to i na Gentoo.

Z ciekawostek:

  • Nexuiz pod Windą wyciąga około 1/4 więcej klatek na sekundę niż na Linuksie (otwarte stery radeon), na stacjonarce muszę sprawdzić z ciekawości.
  • Grub-gfxboot jest całkiem fajnym uzupełnieniem ładnie wyglądającego systemu -- jeszcze muszę się tylko dobrać do BIOS-u. :)

Cholera, żeby na moim stacjonarnym lepiej działało uśpienie, nie do pomyslenia... Pojedynek Asus vs. Dell 1:0...

Aktualizacja

A jednak działa... wystarczyło skorzystać z opcji s2ram --acpi_sleep s3_bios - działa jak złoto, wbrew wszelkim informacjom na sieci. Być może to zasługa niedawno wprowadzonej łatki chroniącej obszar pamięci, w której domyślnie rezyduje BIOS (coś tam w związku z obsługą ACPI właśnie było), ale szczerze powiedziawszy nie wiem, pamiętam, że dodałem tylko tą opcję, bo a i rusz się przyda, co najwyżej można stracić 64KiB RAM...

A już myślałem, że szkoda było wymieniać Latitude C400, gdzie wszystko już miałem poustawiane, na Latitude D600.

No to śmiga bufor ramki w natywnej rozdzielczość, z odpowiednią głębią kolorów, z ładnym boot splashem i do tego uśpienie. W przyszłości postaram się wrzucić konfigurację jądra i odpowiednie pliki z zestawu hibernate-script. Teraz można iść spokojnie spać i od jutra wracać do wertowania książek na temat optymalizacji i dziergania inżynierki. :)

Comments !