blog.garaż.net

31 sierpnia 2006

Fluxbox - kolejna odsłona...

Przypatrując się ostatnim podejściom do wydania stabilnej, pełnej pierwszej wersji Fluxboksa, postanowiłem trochę przy nim pomajstrować, odświeżyć wspomnienia i zobaczyć jak sprawuję się w codziennej pracy. Oczywiście powstał w między czasie temat, wzorowany na kilku innych jakie udało mi się znaleźć w sieci (więcej info o nim pod koniec).

Fluxbox jest jednym z tych menadżerów okien, które mimo małej pazerności potrafi świetnie wyglądać i udostępnić użytkownikowi masę przydatnych rzeczy. Przy wykorzystaniu przeze mnie tematu, który zawierał bitmapy, sporą definicję szablonu, powłączane wszystkie możliwe dodatki, takie jak przezroczystość menu, wyświetlanie zawartości podczas manipulowania oknami wykorzystał około 6MB pamięci. Jak więc widać jest idealnym wyborem dla niewybrednych użytkowników posiadających jednak już dość leciwy sprzęt - sam z powodzeniem przez spory kawałek czasu gościł u mnie na komputerze klasy 486 z 24MB RAMu, na szybszych maszynach po prostu pokazuję jaką rakietą może być coś, co kupiliśmy kilka lat wcześniej za bardzo ciężkie pieniądze.

Fluxbox... w zasadzie to nie do końca sam menadżer okien, dodatkowo udostępnia jeszcze kilka przydatnych rzeczy, takich jak pasek narzędzi, definiowalne menu dostępne pod ppm, tackę umożliwiającom wykorzystanie małych apletów znanych z Windowmakera oraz bardzo fajny dodatek w postaci zakładek - dzięki nim możesz mieć kilka okien w jednym i przłączać się między nimi za pomocą podzielonej belki tyułowej lub zakładek umieszczanych nad nią, w zależności jakie ustawienie wybierzesz.

Oczywiście menadżer ten nienagannie wygląda, wystarczy spojrzeć na tematy dostępne w sieci (a jest ich naprawdę sporo) oraz sam menadżer okien tuż po instalacji w systemie - już od samego początku mamy dostępnych od kilku do kilkudziesięciu tematów, różniących się kolorystyką, motywami graficznymi. Oczywiście my także możemy stworzyć bez większych problemów dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb cały schemat, dzięki dokładnemu opisowi składni plików konfiguracyjnych oraz styli (dostępna jest polska dokumentacja, niestety jest już dość nieścisła ze względu na czas jaki upłynął od jej ostatniego wydania, a zamieszczenia ostatnich poprawek). Na dowód proszę zobacz co udało mi się zrobić przez tych kilka dni, kiedy na dysku gościłem Fluxboksa:

![Fluxbox whit my theme - 2006.08.30](http://static.flickr.com/62/229227616_3 1957863e7_m.jpg)

Co widać? Fluxbox + custom theme, program do kreślenia wykresów Gnuplot, górny pasek to zwinięty XMMS, po prawej lista kontaktów programu Kadu, po lewej tacka z kilkoma gadżetami (zurzycie CPU, RAM, temperatura procesora i chipsetu oraz zasobnik z aplikacjami), no i oczywiście do tego przezroczysty aterm z uruchomionym manualem. Całości dodaje jeszcze smaku Conky umieszczony tuż nad paskiem narzędziowym (na dole), wyświetlający wybrane informacje.

Nie ma jednak róży bez kolców. Fluxbox wymaga mało dzięki braku część opcji przyspieszających wyświetlanie, odczuwalne to jest przy manipulacji oknami, co może powodować uczucie, że menadżer ten czasami jest wolniejszy od dużo większych braci. Można to na szczęście zniwelować wykorzystując prostsze tematy, lub wyłączając rysowanie zawartości podczas przesuwania czy zmiany rozmiaru okien.

Jeśli chcesz pobrać temat widoczny na zrzucie powyżej kliknij: Styl dla Flukxboksa - NewS. Aby użyć tematu wystarczy pobrać go i rozpakować w katalogu ~/.fluxbox/styles/. Aby szybko rozpakować temat wydaj polecenie tar xzvf news.tgz.

PS

  1. Temat powstał aby stworzyć styl nawiązujący do WinXP.
  2. Miło jest czasami bobawić się w składanie środowiska pracy z małych klocków, zamiast korzystać z wielkich i gotowych do użycia, zawierających już wszystkie niezbędne elementy.

Komentarze

  • SebaS86 (2006-09-08 01:09:45): Wolę z tym poczekać do publikacji końcowej, nowej stabilnej wersji. Z tego co widzę poprawiają jeszcze błędy, w tym te, które przeszkadzały mi w poprawnym ustawieniu, niektórych elementów tego tematu. Cieszę się, że przypadł komuś do gustu. ;)
  • endel (2006-09-08 11:09:58): Niezly ten styl Fluxboxa, ladniejszy od orginalu
  • opublikuj go na www.boxwhore.org

Comments !