blog.garaż.net

05 października 2006

Gaim 2 beta...

Nigdy nie mogłem przemóc się aby używać tego komunikatora, nie odpowiadał mi wygląd jak i filozofia niektórych elementów. Naprawdę beznadziejny system do ustawiania statusów i opisów zawsze po pewnym czasie irytował mnie tak bardzo, że Gaim znikał równie szybko z dysku jak i się na nim pojawiał. Na szczęście zaczyna powoli się to zmieniać, już teraz można przekonać się, że autorzy wzieli sobie do serca wygodę użytkowania oraz użyteczność tego co robią, co prawda dostępna jest nadal tylko beta wersja, ale jednak działa dość stabilnie i zachęca do korzystania na co dzień.

[Obraz]

Bardzo fajną sprawą są wtyczki dodającę nową funkcjonalność do programu, osobiście wykorzystuje tylko kilka z nich, części nawet nie zdążyłem jeszcze przetestować. Najważniejsze, że nie jesteśmy zmuszenie do rekompilacji całego programu w momencie gdy chcemy dodać nową funkcję. Moim zdaniem warto wspomnieć o Guifications, który pełni rolę podobną do biblioteki libnotify - oczywiście dopasowanie wyglądu powiadomień generowanych przez Guifications jest banalnie proste dzięki wbudowanemu edytorowi tematów (na zrzucie widocznym powyżej widać prosty temat - The GIMP rządzi ;) ), co przekonało mnie do wykorzystania go.

Oczywiście nie mogłem się oprzeć pokusie sportowania emotikon, z których korzystałem już także w Gajimie, chodzi oczywiście o zestaw emot stworzonych przez Riddla. Trochę nieszczęśliwie został dobrany separator w plikach definiujących zestawy, co uniemożliwia wykorzystanie spacji przy definicjach fraz jakie mają zostać przyrównywane - dla tego też trochę koślawie działają np. <ona jego> czy inne znane definicje z gg. Przygotowana paczka do użycia do pobrania tutaj: Gaim - Emoty Riddla. Wystarczy tylko rozpakować w katalogu /usr/share/pixmaps/gaim/smileys/ i ustawić zestaw w ustawieniach - nawet nie wymaga ponownego włączania aplikacji. Emoty oczywiście animowane. :)

Comments !