blog.garaż.net

25 maja 2009

Magiczny .gtkrc

Jeśli ktoś chce odchudzić swój pulpit, przesiadając się ze środowiska GNOME, KDE, czy nawet z XFCE, pewnie spotka się z problemem personalizacji co niektórych rzeczy. Przykładowo tematy aplikacji wykorzystujących bibliotekę GTK, QT (zajrzyj do „Ładne aplikacje z QT, GTK1 oraz GTK2"), poprawne DPI (rozwiązanie znajduje się w „Odpowiednie DPI"), itd.

Część z tych rzeczy została już opisana we wcześniejszych wpisach, tym razem chciałbym uzupełnić ten temat o ustawienie czcionek (wybranie kroju i rozmiaru fontu oraz opcje związane z wygładzaniem) oraz ręczne wybranie tematu i zestawu ikon dla aplikacji korzystających z GTK.

Wszystkie te rzeczy w większych środowiskach można wyklikać dzięki mniej lub bardziej zaawansowanym programom konfiguracyjnym, jednak aby były utrzymane w tle musi działać demon, który będzie pilnował naszych ustawień. Oczywiście takie rozwiązanie mija się z celem. Skoro chcemy mieć lekkie środowisko, spróbujmy pozbyć się wszystkiego co jest zbędne i wykorzystać podstawowe metody!

Niepozorny .gtkrc

Aby ustawić opisane tutaj rzeczy, trzeba utworzyć w katalogu domowym plik .gtkrc i dopisać odpowiednie opcje, ten pliczek może także zawierać elementy wpływające na dekorację (wykorzystujemy dokładnie taką samą składnie jak w plikach z tematami -- w gruncie rzeczy działa to tak samo)

Aby wybrać temat korzystamy z dyrektywy include, np.:

include "/usr/share/themes/Bluecurve-ClearLooks/gtk/gtkrc"

Aby ustawić odpowiednią czcionkę dodajemy:

style "user-font"
{
font_name="Sans Serif 9"
}
widget_class "*" style "user-font"
gtk-font-name = "Sans Serif 9"

Aby wymusić zestaw ikon:

gtk-icon-theme-name = "Bluecurve"
gtk-theme-name = "Bluecurve"

Przydatny .gtk-bookmarks

Ten plik zawiera przydatne skróty, widoczne w oknie dialogowym wyboru plików po lewej stronie. Składnia jest prosta file:///adres Wyświetlana nazwa skrótu. Nazwa wyświetlanego skrótu jest opcjonalna, jeśli ją pominiemy zostanie wyświetlona nazwa katalogu położonego najniżej w hierarchii . Pamiętać jednak trzeba aby zamienić znak spacji w adresie na sekwencję znaków %20, przykład:

file:///usr/share/icons Moje ikony
file:///usr/share/pixmaps Moje piksmapy

Komentarze

  • 3ED (2009-07-23 22:40:53):

    Temat wybiera się za pomocą gtk-theme-name..

  • SebaS86 (2009-07-23 22:44:13):

    Można i tak. ;)

Comments !