blog.garaż.net

04 września 2006

Odpowiednie DPI...

Porównując pulpit w kilku systemach doszedłem do wniosku, że coś jest nie tak. Mimo użycia jednakowych rozdzielczości jeden z nich oferował odczuwalnie więcej przestrzeni - wygodnie się czytało strony nawet w niezmaksymalizowanym oknie, można było swobodnie przy użyciu jednego pulpitu manewrować pomiędzy kilkoma programami za pomocą myszy.

Problemem oczywiście okazało się niezbyt szczęśliwie dobrane dpi... które mimo, że zmieniłem niedawno monitor na większy (z 15'' na 19'') nie dawało aż tak znaczącego odczucia pracy z większym obszarem roboczym.

Jak to zrobić pod Linuksem? Zacznijmy najpierw od konfiguracji samego serwera X - przyda nam się dodatkowo dokumentacja (ulotka, info znalezione w Internecie, itd.) lub metr krawiecki, dzięki czemu będziemy mogli wprowadzić poprawny rozmiar rzeczywistego rozmiaru obszaru, który wyświetlany jest na naszym ekrani. Tak więc mierzymy prostokąt widziany na monitorze i wprowadzamy go do konfiguracji w sekcji odpowiedzialnej za monitor (plik konfiguracyjny znajdziesz w /etc/X11, nas interesuje xorg.conf lub XF86Config), konkretnie w pole DisplaySize, pole to powinno wyglądać tak (wartości podajemy w mm):

DisplaySize szerokość  wysokość

Dla przykładu, tak wygląda sekcja monitora w moim przypadku:

Section "Monitor"
    DisplaySize    360  270
    Identifier  "Monitor0"
    VendorName  "Samsung"
    ModelName  "SyncMaster 950p+"
    HorizSync  30.0 - 110.0
    VertRefresh 50.0 - 160.0
    Option   "DPMS"
EndSection

Można także ręcznie definiować rozdzielczość jaką chcemy używać. Firefox posiada odpowiednie opcje we własnej konfiguracji - sprawdź sam na stronie, w dokumentacji lub po prostu przejrzyj preferencje. Jeśli natomiast chcesz wymusić odpowiednią rekację większości aplikacji korzystających z nowszych bibliotek warto dodać odpowiedni wpis do .Xresources (warto także stworzyć dowiązanie symboliczne do tego pliku i nazwać je .Xdefaults). Plik ten powinien znaleźć się w katalogu domowym, zawiera on informacje, które czyta duża część bibliotek oraz aplikacji wykorzystujących interfejs graficzny. Nas interesuje jednak tylko dodanie zmiennej wpływającej na dpi, więc dopisujemy w nowej linii coś takiego:

Xft.dpi: nasze_dpi

Dpi oczywiście musimy wyliczyć (czytaj dalej aby wiedzieć więcej... :) ), lub wstawić odpowiednią wartość na podstawie przeprowadzonych prób. ;)

Jak wyliczyć dpi ręcznie? Sprawa jest prosta, za pewne masz już wszystkie interesujące nas dane (to jest szerokość i wysokość wyświetlanego obszaru w milimetrach oraz rozdzielczość jaką chcesz używać). Teraz wystarczy trochę matematyki i wiedzy na temat tego ile mm ma cal. Szybki wzór bez wdawania się w wyprowadzenia (kilka proporcji, do poćwiczenia dla gimnazjalistów lub licealistów ;) ):

dpi = (rozdzielczość pozioma) : [ (szerokość w mm) : 25.4 ]

Przykład dla mojego monitora:

dpi = 1280 : [ 360 : 25.4 ] ~ 1280 : 14.17 ~ 90

Polecam jednak skorzystać z tego prostego kalkulatora, napisanego w JavaScript. Wpisz tylko wymiary obszaru, rozdzielczości możesz wybrać poprzez kliknięci na link poniżej formularza (popularne rozdzielczości), na koniec po prostu użyj przycisku wylicz. Przy okazji możesz sprawdzić, jaka rozdzielczość najbardziej odpowiada Twojemu monitorowi - dobieraj tak aby dpi w pionie i poziomie były mniej - więcej równe. ;)

Szybkie liczenie dpi - kalkulator

Rozdzielczość pozioma (px)
Szerokość ekranu (mm)
Wyliczone dpi to:
Rozdzielczość pionowa (px)
Wysokość ekranu (mm)
Wyliczone dpi to:

Popularne rozdzielczości: 320x200, 320x240, 640x480, 800x600, 1024x768, 1280x768, 1280x960, 1280x1024, 1400x1050, 1600x1200, 1920x1200, 2048x1536

Comments !