blog.garaż.net

20 września 2006

Otwarta muzyka...

Któż by pomyślał, że kliknięcie w kolorowy baner może zaprowadzić do naprawdę interesującej witryny. Tym razem miałem szczęście, zupełnie przypadkowo trafiłem na Jamendo czyli serwis grupujący w jednym miejscu dorobek artystyczny wielu twórców, którzy swoje prace chcą pokazać szerszej widowni nie oczekując w zamian żadnej zapłaty. Na stronie znajdziemy masę pełnych albumów licencjonowanych na bardzo popularnej licencji Creative Commons. Do pobierania utwórów wykorzystano popularne sieci p2p eDonkey (eMule) oraz bitTorrent.

Serwis stanowi bardzo ciekawą alternatywę gdzie młodzi twórcy mogą wypromować siebie, a zwykli użytkownicy zapoznać się z tym co cały świat ma im do zaoferowania. Coś wspaniałego zwłaszcza dla ludzi lubujących się w muzyce nietypowej i takową tworzącą. Pozatym można spotkać utwory, które można swobodnie wykorzystać także do celów komercyjnych.

Nieco wcześniej spotkałem się jeszcze z polskim serwisem Open Music, również ciekawy i posiadający już dość sporą bazę utworów.

Wreszcie oprócz oprogramowania Open Source mogę cieszyć się zupełnie legalną muzyką z sieci. Tylko jak ja się odwdzięczę tym wszystkim... na razie tylko skromnym dziękuję i wyrazami uznania. ;)

PS.
Serwis wspiera również język polski - na razie wsparcie jest w fazie testów, ale jednak. :)

Comments !