blog.garaż.net

06 lutego 2011

Rozszerzona gwarancja na wypadek (nie)szczęścia

Czytam sobie warunki rozszerzonej gwarancji (~350zł za sprzęt wart 1.3k) i się okazuje, że to pic na wodę -- ubezpieczenie obejmuje przepięcie ale na przykład innych uszkodzeń związanych z podłączeniem do sieci elektrycznej już nie, nie obejmuje kradzieży, spalenia. Najciekawszy jest punkt mówiący, że ochrona „nie obejmuje szkód powstałych w..." i tutaj krótka lista, na której jest także „sprzęt komputerowy" -- czyli kupuje komputer, kupuję dodatkową gwarancję i co?

![Force-de-Frappe--atmospheric-test](http://farm4.static.flickr.com/3518/3812 795111_cfc668a7ab_m.jpg) Autor zdjęcia: James Vaughan.

Zabawny jest także punkt mówiący, że odszkodowanie nam się nie należy gdy szkoda powstanie „wskutek działań wojennych, stanu wojennego, stanu wyjątkowego, wybuchu nuklearnego, zamieszek, rozruchów, niepokojów społecznych, strajków, lokautów oraz aktów terroryzmu i sabotażu, a także konfiskaty, nacjonalizacji, przetrzymywania lub zarekwirowania mienia przez władzę" -- wszystko przewidzieli, możemy więc dostać odszkodowanie jeśli ktoś obcy nam nadepnie telefon, ale jeśli zrobił to z pobudek ideologicznych lub politycznych (zgodnie z zamieszczoną definicją terroryzmu) to już nie (ciekawe czy uszkodzenia Macka przez PC-towca pod to podpada ;)).

W skrócie: płacisz za rozszerzoną gwarancję „od nieszczęśliwego wypadku", a regulamin gwarancji wyłącza z odpowiedzialności kilka najczęściej występujących przypadków. Ciekawi mnie także jak rozpatrują umyślność uszkodzenia oraz celowość postępowania mającego zminimalizować powstałe straty. Ahh, zapomniałbym: gwarancja nie działa jeśli uszkodzenie spowodowała osoba przebywająca we wspólnym gospodarstwie domowym (chroń Panie mój sprzęt przed młodszym rodzeństwem)... Chyba jednak wolałbym wydać te 300zł na zdrapki jakiejś loterii. :)

Wyjaśnienie: rzeczona gwarancja jest oczywiście niczym innym jak ubezpieczeniem.

Komentarze

  • Sigvatr (2011-02-06 16:26:27):

    W tytule masz błąd ("(nie)szczścia")

  • SebaS86 (2011-02-06 16:34:44):

    Żeby to jeden, w "rozszerzona" też wcięło "e" - dzięki za uwagę. :)

Comments !