blog.garaż.net

23 maja 2008

Worms World Party bez CD

Dawno temu zakupiłem Wormsy (World Party), po prostu musiałem ją mieć. Ta gra to po prostu perełka, rozpoznawana przez wszystkich ikona, i na pewno każdy kto miał PC-ta lub Amigę musiał przynajmniej słyszeć o niej. Ale do rzeczy, WWP ma drobne zabezpieczenie sprawdzające czy nośnik jest w napędzie, jest to co najmniej rozwiązanie wkurzające, zwłaszcza, że chciałem sobie pograć także na beznapędowym lapku, no i poza tym nie daje się uruchomić na czystej, niespaczowanej wersji Wine.

![Worms World Party - 2008.05.23](http://farm3.static.flickr.com/2069/2516267 231_0ba1bc4ddf_m.jpg)

Nośnik

Po pierwsze nośnik. Zgrywamy obraz do pliku, można to zrobić na kilka sposobów, programem (np. K3B) lub z poziomu konsoli (w tym przypadku prawdopodobnie będą potrzebne uprawnienia roota):

cat /dev/cdrom > worms.iso

Aby szybko z poziomu użytkownika móc montować dowolny obraz, nie tylko ISO warto zainstalować Cdemu (dostępna jest już w Portage wersja 1.0). Dla Gentoo będzie to kilka prostych kroków. Najpierw musimy odmaskować kilka paczek (dodaj poniższe wpisy do /etc/portage/package.keywords):

app-cdr/cdemu
app-cdr/cdemud
dev-libs/libmirage
sys-fs/vhba

Następnie zainstaluj poleceniem: # emerge cdemu, po instalacji dodaj do domyślnego poziomu uruchamiania: # rc-update add cdemud default. Startujemy demona ręcznie (bo po co resetować?): # /etc/init.d/cdemud start i z poziomu użytkownika sprawdzamy czy działa poleceniem cdemu status, jeśli to polecenie zawiedzie warto spróbować w ten sposób: cdemu -b system status. Jeśli działa tylko drugi sposób dodawaj do każdego polecenia cdeumu opcję -b system. Jeśli wszystko jest dobrze powinieneś ujrzeć coś takiego:

cdemu -b system status
Devices status:
DEV  LOADED   TYPE    FILENAME
0   0     N/A    N/A

Teraz żeby załadować jakiś obraz wystarczy wydać polecenie # cdemu -b system load 0 worms.iso, montowanie przebiega klasycznie - jeśli masz w systemie poprawnie ustawionego HAL-a i menadżer plików, wystarczy otworzyć nośnik jak po włożeniu przenośnego dysku, itd. Jeśli nie warto dodać do pliku /etc/fstab mały wpis zezwalający na ręczne montowanie każdemu użytkownikowi odpowiedniego zasobu:

/dev/scd0  /media/cdemu  auto  ro,users,noauto,nosuid,unhide,iocharset=iso8859-2 0 0

Teraz można każdy załadowany obraz montować przy pomocy polecenia mount.

Pozostaje jeszcze kwestia obsługi Wine i możliwości czytania nr seryjnego płyty oraz tytułu. W katalogu ~/.wine/dosdevices trzeba stworzyć dowiązania symboliczne do katalogu gdzie zamontowany jest obraz oraz urządzenia reprezentującego nośnik lub obrazu. Ogólnie polecam robienie dowiązań symbolicznych do pliku obrazu, ponieważ nie musimy nadawać zbyt dużych uprawnień użytkownikom bezpośrednio do plików urządzeń w /dev/. Aby szybko zrobić dowiązania:

ln -s /media/cdemu ~/.wine/dosdevices/d:
ln -s /katalog/gdzie/jest/obraz/worms.iso ~/.wine/dosdevices/d::

Jak widać dowiązanie do pliku obrazu ma taką samą literę w hierarchii ale zawiera dwa dwukropki - należy o tym pamiętać. :)

Jeśli wszystko jest ok, to po wydaniu polecenia winecfg w zakładce dyski, po wybraniu litery dysku i pokazaniu opcji zaawansowanych, widoczne powinny być nr seryjny oraz poprawny tytuł płyty. Teraz można spokojnie przejść do normalnej instalacji...

Uruchomienie

Na sam koniec potrzebujemy jeszcze poprawionej biblioteki ddraw.dll, lub patcha do nałożenia na źródła Wine i rekompilacji. Jeśli nie chcesz jeszcze raz przebudowywać Wine i męczyć się z łatkami, poszukaj przekompilowanej biblioteki w komentarzach na tej stronie: WWP. Jeśli korzystasz z wersji 1.0-rc1, to działa biblioteka skompilowana dla wersji 0.9.60, dostępna tutaj. Ściągniętą bibliotekę należy skopiować do ~/.wine/drive_c/windows/system32

Zakończenie

Tyle się męczyłem z tym... mam nadzieję, że komuś się przyda ten zlepek informacji. Miłej zabawy. ;)

Komentarze

 • Livio (2008-06-10 15:39:14):

  Nie prościej zrobić ISO, zamontować i zastosować cracka na WWP?

  U mnie WWP działało na vanilla-wine pod warunkiem, że pobrałem odpowiednie dll-e z appdb wine.

 • Livio (2008-06-10 15:40:01):

  PS: GNOME 2.22.0 umie zamontować ISO bez ceregieli.

 • SebaS86 (2008-06-10 21:03:44):

  1. Nie udało mi się znaleźć cracka na polską wersję.
  2. Dzięki temu nie muszę ingerować w kod źródłowy\łamać licencji i narażać się na złapanie jakiegoś syfu, razem z wgranym crackiem.
  3. Nie lubię Gnome. XFCE z dobrze ustawionym cdemu też umie. ;)

 • Livio (2008-06-10 21:05:04):

  Swego czasu, gdy w to grałem, sprawdziłem i crack ten nie ma żadnego syfu.

  Ale jeżeli masz oryginał, to chwała Ci za to :) .

 • SebaS86 (2008-06-11 19:46:26):

  Nie wnikam, bo wsiąknę.

  Z oryginałów mam dużo więcej frajdy. Poza tym sprzęt nie pierwszej świeżości to i zazwyczaj przebieram w starszych tytułach – najnowszy nabytek to NFS MW, bo musiałem kiedyś odwdzięczyć się jakoś za całą serię, a wcześniej nie miałem jak. W sumie to muszę jeszcze zapolować na NFS 3 HT i NFS Porsche, ale za tym to chyba już po antykwariatach będzie trzeba pochodzić. ;)

 • szymek (2009-11-29 02:45:33):

  z kad pobrac cracka do wwp szukalem juz chyba wszedzie czekam na odp pozdrawiam

 • SebaS86 (2009-11-29 09:49:47):

  Do oryginalnej wersji „łamacz” nie jest potrzebny.

Comments !